اسکوچچ در آستانه اخراج

وضعیت فدراسیون فوتبال آن‌قدر به‌هم‌ریخته شده که نمی‌شود پیش‌بینی کرد 24 ساعت آتی قرار است چه اتفاقی بیفتد . اسکوچچ مربی تیم ملی اکنون در استانه اخراج قرار گرفته است. پیچیدگی ماجرا آن‌قدر زیاد است که مشخص نیست درین فدراسیون , تصمیم‌گیرنده نهایی کیست . مهدی تاج , مدیر سابق فدراسیون فوتبال , به بهانه قلب‌درد مدت‌ها پیش صندلی‌اش را واگذار کرد و رفت . اگرچه طبق بندهای اساسنامه‌ای که محل بحث است ( ! ) عنوان شد علی کفاشیان , نایب‌رئیس نخستین فدراسیون فوتبال , می بایست سرپرست شود ; البته در آن زمان خبری از کفاشیان نبود .

 

 

 

وی مدت‌ها قبل , استعفایش را به‌صورت شفاهی داده و از فدراسیون فوتبال و مهدی تاج جدا شده بود . بعدها نیز که بحث فساد مالی و گم‌شدن پول حق پخش تلویزیونی بازی‌های تیم ملی پیش آمد , تا کفاشیان با محرومیت یک‌ساله مواجه شود و دستش از رسیدن به صندلی سرپرستی فدراسیون کوتاه بماند .

 

بازگشت عجیب کفاشیان

 

دوباره طبق همان بندهای اساسنامه مجهول , عنوان شد حیدر بهاروند , نایب‌رئیس دوم فدراسیونِ مهدی تاج , باید سرپرست شود . بهاروند که در حلقه اصلی دوستان خوب تاج بود , به‌عنوان قیم فدراسیون فوتبال شروع به کار کرد تا این‌که دوباره سروکله علی کفاشیان پیدا شد . مردی که گفته بود «دیوانه نیست که بخواهد مجدد به فوتبال برگردد» , با حمایت «عده‌ای» حوالی فدراسیون فوتبال آفتابی شد و خبر داد که طبق ضابطه همچنان نایب‌رئیس اول است و می‌خواهد سرپرست شود! وی به این بهانه که هیچ‌گونه استعفای کتبی‌ نداده , عزمش را جزم کرد تا دوباره بر مسند قدرت بنشیند .

 

 

 

با اعلام این خبر بود که موافقان و معارضان حضور دوباره کفاشیان در فدراسیون فوتبال علیه هم صف کشیدند تا اینکه تنش‌ها به راه افتاد و فعلا کسی ادعای تازه‌ای از کفاشیان نشنیده است . اکنون حیدر بهاروند , همکار قدیمی مهدی تاج , سرپرست است ; اما این‌که او کلیه تصمیمات را می‌گیرد یا پشت پرده تصمیمات گرفته‌شده را اجرا می‌نماید , هنوز محل سؤال است! هنوز هم اما نقش علی کفاشیان در‌این‌بین مشخص نشده و پیش‌تر شایعه شده بود که فیفا در صورت تعلیق فدراسیون فوتبال ایران , قرار است کمیته انتقالی را به ریاست علی کفاشیان برگزار نماید .

 

مربی صنعت نفت آبادان بر نیمکت تیم ملی

 

در تمامی این سردرگمی‌ها بود که فدراسیون فوتبال , انتخاب عجیبی کرد و دراگان اسکوچیچ , مربی کروات صنعت نفت آبادان را به‌عنوان جایگزین مارک ویلموتس بلژیکی انتخاب کرد ; انتخابی که از به عبارتی روز نخست تا همین الان با حرف‌و‌حدیث‌های متعددی همراه بوده است . افراد در حدود فدراسیون فوتبال می‌گفتند اسکوچیچ انتخاب آن ها نبود و این گزینه به فدراسیون تحمیل شده‌است . از طرف دیگر حرف‌و‌حدیث‌های دیگری هم به راه افتاد که اسکوچیچ با دخالت یکی از آقازاده‌های ورزشی , به‌عنوان سرمربی تیم ملی گزینش شده , وگرنه انتخاب هفتم یا هشتم این نهاد هم نبوده است .

 

 

 

با وجود تمامی حرف‌‌وحدیث‌ها , فدراسیون فوتبال که در سال‌های اخیر نشان داده دست به تکذیبش حسابی خوب است ( ! ) شایعات موجود را کتمان کرد و خبر داد که دراگان اسکوچیچ با صلاحدید فدراسیون فوتبال تعیین شده و با قدرت به کارش در کشور ایران ادامه میدهد . اسکوچیچ که کارنامه نسبتا موفقی در فوتبال کشور‌ایران داشت و با صنعت نفت آبادان نیز بهترین نتیجه ها تاریخ لیگ این باشگاه را گرفته بود , کارش را در تیم ملی شروع کرد . وی برخلاف مربیان قبلی نه‌تنها حضور دائمی در جمهوری اسلامی ایران داشت ; بلکه بیشتر بازی‌های لیگ را هم از نزدیک رویت کرد .

 

اسکوچچ

 

البته اسکوچیچ در‌این‌بین بدشانس بود که ویروس کرونا به جان فوتبال افتاد , بازی‌های لیگ تعطیل شد و اردوهای تیم ملی نیز متعاقبا به عقب افتاد . وی راهی کرواسی شد تا شایعات جدیدتری به راه بیفتد ; بر اساس این که فدراسیون فوتبال احتمالا قرارداد دراگان را هم باطل خواهد کرد . ولی فدراسیون دوباره چنین شایعه‌ای را تکذیب کرد . برگشتن اسکوچیچ به جمهوری اسلامی ایران و پیگیری بازی‌های لیگ برتر از نزدیک نیز نشان داد که دست کم خبری از قطع همکاری نیست .

 

بدشانسی های اسکوچچ در تیم ملی

 

برگشت دوباره وی به کشور ایران و زیر‌نظر‌گرفتن بازیکنان جدید در تیم‌های باشگاهی , بازار داغ شایعات را نیز به‌همراه داشت و هر روز رسانه‌ها خبر می‌دادند که دراگان بازیکنان جدیدتری را زیر نظر گرفته تا به اردوی تیم ملی دعوت نماید . اما بدشانسی دوباره گریبان مرد کروات تیم ملی را گرفت ; در شرایطی که چیزی به شروع اردوی تیم ملی و اولین تمرینات اسکوچچ با تیم تازه نمانده بود , خبر رسید که فیفا , بازی‌های انتخابی جام جهانی را به تعویق انداخته است! مردی که می‌خواست در مهرماه اولین بازی رسمی‌اش با تیم ملی کشور ایران را آغاز نماید , حالا تا مدت نامعلوم دیگری می بایست صبوری پیشه نماید . در‌این‌بین دو اتفاق جدیدتر هم صورت بخشید ; ابتدا سوریه اعلام کرد حاضر به بازی دوستانه با کشور‌ایران نیست تا یکی از برنامه‌های مقدماتی اسکوچچ با تیم ملی هم بپرد . با تعویق مجدد بازی‌های انتخابی جام جهانی , این‌بار خبر رسید دیگر بازی دوستانه تیم ملی با ازبکستان هم کنسل شده است! در رابطه این لغو نیز حرف‌و‌حدیث زیاد است ; عده‌ای میگویند طرف ازبکستانی مایل به لغو بوده و عده‌ای هم میگویند با درخواست فدراسیون فوتبال ایران این بازی لغو شده‌است .

 

 

 

هم اکنون با کنار هم قرار‌دادن این مورد ها به نظر می رسد فعالیت اسکوچچ در فوتبال کشور ایران به بن‌بست عجیبی خورده است . وی که عنوان شده دستمزدش 200 هزار یورو است , نه‌تنها شانسی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی کشور ایران به دست نیاورده ; بلکه بخت همراهی‌اش نکرده تا اردوی تمرینی هم داشته باشد . در‌این‌میان خبر رسیده که فدراسیون فوتبال برای جلوگیری از هزینه‌های مازاد , درصدد است تا قرارداد اسکوچیچ را فسخ نماید .

 

نظر خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را درج کنید!
Please enter your name here