قرارداد شیخ دیاباته با ارقام فضایی

شیخ دیاباته مهاجم 32 ساله و اهل مالی , فوتبالش را از تیم باماکو کشورش آغاز کرد و آن‌گاه راهی مجموعه دوم بوردو فرانسه شود . درخشش شیخ سبب ساز شد وی به تیم نخست بوردو رویه یابد و از آنجا به مجموعه آژاکسیو در دسته دوم فرانسه قرض داده شد . شیخ طی یک سال حضور در آژاکسیو با انجام 31 بازی 14 گل زد و 2 پاس گل هم داد و به بوردو رجوع . وی طی سال های 2010 تا 2016 در گروه بوردو و در بالاترین سطح فوتبال فرانسه , 152 توشه برای این تیم به میدان رفت و موفق شد 66 بار گلزنی کرده و 16 پاس گل بدهد . این آمار یعنی شیخ در فرانسه بطور میانگین هر 1 . 85 بازی یا این که گل زده یا این که گل ساخته است .

دیاباته بعد راهی عثمانعلی اسپور ترکیه شد و در 16 بازی 6 گل زد و یک گل ساخت . آن‌گاه به لیگ یک فرانسه بازگشت و در 14 دیدار برای متس , 8 بار موفق به گلزنی شد . اوج عمل دیاباته به حضور وی در نیم فصل دوم 2017 – 2018 سری آ برمیگردد که طی 11 بازی 8 گل برای بنونتو به ثمر رساند که 2 مورد از این گلها در مقابل یوونتوس بود . شیخ آن‌گاه به الامارت پیوست و در 19 بازی 10 گل برای این گروه به ثمر رساند و 2 پاس گل داد . علاوه بر این , وی طی 39 بازی ملی , 15 گل برای گروه ملی کشورش یعنی مالی به ثمر رسانده است .

شیخ دیاباته با این کارنامه درخشان , در اولِ این فصل به استقلال پیوست . بی تردید نقش استراماچونی و اعتبار جهانی این مربی , موجب حضور بازیکن باکیفیتی نظیر دیاباته در فوتبال جمهوری اسلامی ایران شد . روز جاری که قرارداد این بازیکن منتشر شد , هرج و مرج بزرگی در فضای مجازی به راه افتاد . حتما هوا داران استقلال دراین مورد به دفاع از مهاجم تیمشان پرداختند و عده ای هم این قرارداد را غیرمعقول نامیدند .

 دیاباته

آنطور که معلوم است , رقم اساس قرارداد دیاباته مبلغ 525 هزار دلار است که باشگاه باید 105 هزار دلار آن را به صورت پیش قرارداد بدین بازیکن پرداخت میکرده که‌این عمل انجام شده شده‌است . تا به اینجای فعالیت , قراردادی که در تاریخ 18 تیر 98 و در روزی که بها دلار 12750 تومان بود خیلی نیز ارزان به حساب آورده می شود .

شیخ دیاباته

ولی چیزی که درین میان بزرگنمایی شده , آپشن های قرارداد دیاباته است . به جرأت می توان اظهار‌کرد در قرارداد کلیه فوتبالیست های دنیا چه بسا بازیکنان لیگ گونه اولیه کشور‌ایران هم همچین آپشن هایی موجود است و این , یک رخداد محیرالعقول یا این که یک امر تازه و جدید نیست که بخواهد اینگونه منجر شگفتی افکار همگانی شود .

استقلال می بایست هر ماه مبلغ 35 هزار دلار به شیخ پرداخت نماید . آپشن قهرمانی لیگ برتر که این سال فعال نشد , مبلغ 80 هزار دلار بوده است . در حالیکه در آن خبرگزاری عنوان شده بود دیاباته بابت هر برد در بازی های بین المللی پاداش 50 هزار دلاری اخذ می نماید , ولی این خبرگزاری دچار خطا شده و آن پاداش ۵۰ هزار دلاری برای قهرمانی در لیوان حذفی است . صعود از تراز گروهی آسیا تا حضور در فینال هرکدام یک آپشن جداگانه دارند که هنوز تکلیف فعال شدن آن معین نیست .

برخلاف آنچه عنوان شده بود که دیاباته به ازای هر گل 10 هزار دلار پاداش می‌گیرد , ولی پاداش گلزنی وی بصورت پکیجی است .

یعنی وی به ازای هر ۵ گل , ۵۰ هزار دلار اخذ مینماید و به ازای هر ۵ پاس گل , ۲۵ هزار دلار به قراردادش بیش تر می شود . نکته جذاب دیگر این است که شیخ دیاباته در صورت گلزنی با پنالتی نیز پاداش بدون واسطه نمی گیرد و گلزنی با پنالتی , به صورت پاس گل حساب می شود .

آپشن های گلزنی دیاباته به‌این صورت است :

پکیج نخستین ۵ گل : ۵۰ هزار دلار

پکبج دوم ۱۰ گل : ۱۰۰ هزار دلار

پکیج سوم ۱۵ گل : ۱۵۰ هزار دلار

پکیج چهارم ۲۰ گل : ۲۰۰ هزار دلار

دیاباته تا به امروز 13 گل در لیگ برتر و 3 گل هم در لیگ قهرمانان به ثمر رسانده که در شرایطی‌که 3 پنالتی را از آن فاکتور بگیریم وی تا اینجای کار 100 هزار دلار بابت گلزنی از استقلال باید پاداش بگیرد به دلیل آن که تعداد گلهای وی فعلا در پکیج دوم باقیمانده و در شرایطی‌که که ۲ گل دیگر بزند , وارد پکیج سوم می شود و ۱۵۰ هزار دلار پاداش می‌گیرد . همینطور شیخ در حالتی‌که ۲ پنالتی دیگر به ثمر برساند و یا این که ۲ پاس گل دیگر بدهد با احتساب ۳ پنالتی پیشین که به گل تبدیل کرده , ۲۵ هزار دلار پاداش اخذ می نماید .

675 هزار دلار برای شیخ دیاباته تا اینجا

پس تاکنون , قرارداد این فصل دیاباته برای استقلال 625 هزار دلار آب خورده است و در صورت صعود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا , به 675 هزار دلار و در صورت قهرمانی در جام حذفی , به 725 هزار دلار میرسد . در شرایطی که که استقلال تا فینال لیگ قهرمانان آسیا صعود نماید , کلاً 230 هزار دلار دیگر به قرارداد دیاباته بیش تر می شود که بازهم به یک میلیون دلار نخواهد رسید . ولی بایستی مشاهده کرد دیاباته در‌این دیدارها گلزنی می نماید یا این که خیر به دلیل آن که خویش این دستور هم می‌تواند به مبلغ قراداد بیفزاید ولی چیزی که مسلم است در پایان این فصل فوتبالی , این آپشن ها هیچوقت فعال نمی‌شوند و با آغاز دوباره لیگ قهرمانان آسیا , زمینه فعال شدن یا این که نشدن آپشن های قرارداد روحانی به فصل بعد از آن موکول می شود . پس تا زمان تکثیر قرارداد دیاباته , مبلغ قرارداد وی در حدود 625 هزار دلار شده و در صورت گلزنی در دیدارهای باقی‌مانده لیگ و استکان حذفی , به آن افزوده می شود . ولی می بایست این نکته را یادآوری کرد که بسیاری از قرارداد دیاباته گذشته از ارتقا نرخ ارز پرداخت شده و نمیتوان تمام قرارداد این بازیکن را با نرخ ارز فعلی محاسبه کرد مگر این که طبق وعده های مدیران استقلال , دیاباته برای فصل آن‌گاه در‌این گروه بماند و بعد از آن میتوان این قرارداد را با بها کنونی دلار محاسبه کرد .

نظر خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را درج کنید!
Please enter your name here