عادل فردوسی‌پور عذرخواهی نکرد! و حذف شد

‌«متأسفانه عادل فردوسی‌پور حاضر به عذرخواهی از بنده نشد تا اینجانب کماکان پیگیر پرونده شوم ; پرونده‌ای که رأیش دو هفته پیش صادر شده و ایشان ( فردوسی‌پور ) محکوم شد به 40 ضربه شلاق به خاطر بهتان و افترا» . همین چندین جمله در 24 ساعت اخیر تبدیل شده به یکی از سوژه‌های داغ روز ; محافل خبری با عنوان «محکومیت عادل فردوسی‌پور به 40 ضربه شلاق» به سراغش رفته‌اند و نسبتاً در هر سایت مرتبط و غیرمرتبطی می‌شود این خبر را روءیت کرد .

منشأ خبر البته حمیدرضا جهانیان است ; صاحب سابق باشگاه نفت تهران که دو روز پیش در گفت‌وگو با رادیو , خبر محکومیت عادل فردوسی‌پور را رسانه‌ای کرد و خبر بخشید که «مقصر» چنین فعلی خودِ فردوسی‌پور است . وی البته به زعم خودش زرنگی کرد و کلیه جزئیات را نگفت ; جزئیاتی از قبیل این‌که محکومیت عادل فردوسی‌پور تبدیل به جریمه نقدی شده و وی با پرداخت یک‌و‌نیم میلیون تومان پرونده را مختومه نموده است . پس نه خبری از پرونده محکومیت است و نه خبری از 40 ضربه شلاق . این دو نکته موضوعی است که یکسری رسانه به آن پرداخته‌اند اما این پرونده ابهامات زیادی دارد که در پایین سعی شده برای آنان جواب روشنی پیدا شود .

حمیدرضا جهانیان کیست؟

عادل فردوسی‌پور که نیاز به معرفی ندارد ; وی قریب به دو دهه تلاش کرد در برنامه 90 به مشکل‌ها موجود در فوتبال کشور ایران بپردازد و دست‌آخر موفق‌ترین برنامه دو دهه اخیر را نیز تهیه و تنظیم و پخش کرد البته آن طرف داستان , حمیدرضا جهانیان کسی که مدعا شده حکم محکومیت 40 ضربه شلاق عادل فردوسی‌پور را گرفته , چه کسی است؟ برای روشن‌شدن این سؤال خوب تر است به شهریورماه 1396 برگردیم ; جایی که وی با کلی سروصدا و اما «حرف‌وحدیث» مالک باشگاه نفت شد . با مرور رسانه‌های آن زمان می گردد به جملاتی این‌چنینی رسید که «باشگاه «نفت» تهران طی فرایندی تعجب آور , مخفیانه و با هزار و یک معمای بی‌پاسخ , از خانواده گلرخسار به «حمیدرضا جهانیان» واگذار شده است» . آن زمان نفت تهران به‌عنوان بدهکارترین باشگاه وقت فوتبال جمهوری اسلامی ایران معروف بود که موقعیت مدیریتی مشخصی هم نداشت . با‌این‌حال , همان‌طور که عنوان شد این باشگاه طی فرایندی تعجب آور به حمیدرضا جهانیان رسید ; البته جهانیان در همان ساعتها نخستین انتقال مشکوک باشگاه نفت , هفت دقیقه با خبرنگار سایت برنامه 90 گفت‌وگو کرد و مدعی شد به دلایل امنیتی و قانونی , نمی‌تواند چگونگی انتقال باشگاه و ضمانت‌هایی را که داده است , شرح دهد!

ورودش به فوتبال از همان‌جا بود البته جهانیان , پیش از ورود به فوتبال بیشتر یک فعال اقتصادی بود که البته با پرونده‌های عجیب‌وغریب , نامش در سایت‌ها و خبرگزاری‌های کشور ایران , چندین‌بار ارائه شده بود .

«آی‌اسپورت» در رابطه او نوشته بود «نام جهانیان را می‌توان با شرکت خدماتی «رهستان» که در سال 1381 ثبت شده‌است , شناخت ; شرکتی که به‌صورت خانوادگی اداره می شد . خودش بود و برادرش «حبیب‌الله» که می‌خواستند شرکت واردات و صادرات کالا در کیش و قشم داشته باشند . کمپانی در اصفهان به ثبت رسید البته نام وی از سال 1388 بر سر زبان‌ها افتاد . 26 اسفندماه سال 1388 مجتمع قضائی امور اقتصادی با تکثیر اسامی متهمان پرونده کلاهبرداری ‌١٧میلیون دلاری از دو بانک دولتی «صادرات» و «صنعت و معدن» , 14 متهم این پرونده را معرفی کرد . دربین متهمان این پرونده , اسم حمیدرضا جهانیان به‌عنوان مدیرعامل شرکت «پتروپارس گلف» نیز به چشم می‌خورد» .

بعد ها «غلامحسین محسنی‌اژه‌ای» , سخنگوی وقت قوه قضائیه در جمع خبرنگاران در رابطه اتهامات این 14 نفر این‌گونه توضیح بخشید : «این افراد با نفوذ در مقامات و مسئولان بانک‌های دولتی اقدام به دریافت وام ها و گشایش اعتبار اسنادی مجموعا به مبلغ ‌١٧ میلیون دلار کردند تا به اعتبار تسهیلات مذکور , کالاهای مختلف وارد کشور کنند . علی‌رغم اخذ وام ها بانکی , هیچ‌گونه کالایی وارد مملکت نشده بلکه مدارک گشایش اعتبار اسنادی شامل پروفروما , بارنامه , اسناد حمل , گواهی بازرسی استاندارد و ورقه ها تضمین بانک , عموما جعلی و ساختگی بوده‌اند» .

حمیدرضا جهانیان اسفند سال 88 به تحمل شش سال حبس تعزیری , پرداخت جزای نقدی به مبلغ چهار میلیارد و 305 میلیون و 875 هزار ریال در حق دولت , سه سال محرومیت از حقوق اجتماعی و رد مبلغ 492 هزار و 100 دلار و 27 سنت در حق بانک صنعت و معدن محکوم میگردد . یعنی وی بایستی تا اسفندماه سال 91 از هرگونه فعالیت اقتصادی محروم و تا اسفند سال 94 در زندان میماند . 14 دی‌ماه سال 1389 , «خبرآنلاین» در گزارشی تفصیلی خبر اعطا کرد که جهانیان در حال تحمل حبس است . خبرگزاری «فارس» البته روز دوازدهم اردیبهشت سال 94 با وی به‌عنوان مدیرعامل کمپانی فرآورده‌های نفتی پارس طلاییه و کسی که کلید پرونده توقیف کشتی «مرسک تایگریس» ( MV Maersk Tigris ) در دست وی است , رای زنی کرد . اتفاقا همان روزی که وی به‌عنوان مالک جدید باشگاه نفت معرفی شد , خودش بیانیه‌ای صادر کرد و خبر اعطا کرد «خردکننده هیمنه آمریکا , صاحب تیم فوتبال نفت تهران شد» . اشاره حمیدرضا جهانیان , به توقیف همان کشتی مرسک تایگریس بود .

‌برای پیشینه جهانیان می‌توان به موضوعات متنوع دیگری نیز اشاره نمود , اما با همین چند نکته به‌خوبی می‌توان بدین مورد که جهانیان در صورتی‌که شناختی از فضای فوتبال نداشت , بیشتر دنبال وصال به هدف های دیگرش از این راه بود , پی برد . برای روشن‌شدن بیشتر این مورد می‌شود به اتفاقات عجیب یک ماه ورود وی به باشگاه نفت اشاره نمود که حمید درخشان از عمل عزل و علی کریمی سرمربی شد ; آن گاه در مدت کوتاهی علی کریمی از کار برکنار و مجدد حمید درخشان جایش را گرفت! در رابطه تاجربودن و وضع مالی بسیار خوبش نیز که حرف‌وحدیث دوچندان بود ; من جمله این‌که عنوان شده بود او دفتری ندارد و با بازیکنان نفت در یک کارواش قرار ملاقات میگذارد . وی توان پرداخت‌کردن دستمزد بازیکنان را نداشت و دست آخر مجموعه نفت نه‌تنها سقوط کرد , بلکه رفته‌رفته اثرش نیز در فوتبال ایران نابود شد ; به‌طوری که شرایط فعلی کمتر کسی از سرنوشت آن باشگاه اطلاعی دارد!

عادل فردوسی پور

لاف یک میلیارد و 580 میلیون‌تومانی!

با خواندن مقدمه بالا می‌توان راحت‌تر وارد دعوا عادل فردوسی‌پور و جهانیان شد . حوالی مهر سال 1396 بود که حالت اسفناک بازیکنان و کادر فنی نفت که آن وقت تبدیل شده بود به «نفت طلاییه» , سوژه برنامه 90 و عادل فردوسی‌پور شد . عادل که خودش را یکی از عاملان بقای نفت در تهران می‌دانست و با برنامه‌اش اجازه نداده بود این تیم به اراک منتقل شود , برنامه‌ای مفصل را به وضعیت نفت تهران اختصاص داد ; بدین آرزو که آن برنامه تلنگری شود برای مسئولان که مالکیت باشگاه‌های فوتبال را به آنهایی بسپارند که صلاحیتش را دارند . آن برنامه ولی سرآغاز مشکلی نو برای فردوسی‌پور شد . عادل با پخش آیتم‌های مختلف از موقعیت باشگاه نفت , حمیدرضا جهانیان را روی خط آورد و تازه آنجا مشخص شد که جهانیان با نداشتن سررشته‌ای در مدیریت فوتبال , چه بلایی سر باشگاه آورده است .

جهانیان ولی به‌جای پاسخ‌گویی , خطاب به عادل بیان کرد : «چرا در روز تاسوعا به‌جای عزاداری رفته‌اید و از تمرین تیم ما گزارش گرفته‌اید ; شما عامل بحران به‌وجود‌آمده هستید!» . عادل که خودش را مدافع فوتبال و تیم‌های لیگ می‌دید , خطاب به جهانیان اذعان کرد : «آن زمان که نفت را داشتند به اراک می‌بردند , شما کجا بودید؟» . آن برنامه به درازا کشید و چند جمله تاریخی نیز بین طرفین ردوبدل شد ; از جمله این که جهانیان خطاب به عادل اظهار‌کرد برای تولدش هدیه‌ای در لحاظ گرفته و عادل خاطرنشان کرد هدیه‌ای نمی‌پذیرد و آن را باز‌نکرده پس می‌فرستد! در ادامه فرافکنی‌های جهانیان زیاد شد و عادل با اشاره به میز برنامه‌اش گفت : «اجازه بدهید سرم را به این میز که خیلی هم محکم است , نکوبم ; زیرا شما بدون تردید پدیده هستید» .

روایت اساسی ولی اواخر برنامه رقم خورد ; جایی که عادل از جهانیان پرسید : «از ورود شما به ورزشگاه سپاهان جلوگیری شد , صحیح است؟» جهانیان با تأیید آن مسئله , علت را این‌طور جواب داد : «درست است ; روایت مربوط به ضمانت چکی است که ما سال 85 انجام دادیم و حکم برائت گرفتیم , اما متأسفانه نرفتیم چک‌ها را بگیریم و آنگاه مجدد روی آنان اقدام و ملزم به دستور پرداخت شد» . جهانیان رقم چک را به طرز عجیبی «120 میلیون تومان» عنوان کرد و اعلام‌کرد حکم برائتش را گرفته , البته عادل در برنامه‌اش نزدیک به چند ثانیه حکمی از جهانیان منتشر کرد که برخلاف ادعای وی , رقمش «یک‌میلیاردو 700 میلیون تومان» بود!

نظر خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را درج کنید!
Please enter your name here