مصاحبه با علی کفاشیان  نائب رئیس فدراسیون فوتبال

دیروز علی کفاشیان بعداز چند روز غایب بودن , مجدد به فدراسیون فوتبال رفت . حضور وی در ساختمان شماره یک فوتبال در سئول بهانه‌ای شد برای گفت و گو با نایب رئیس اول این فدراسیون . با علی کفاشیان درباره سرپرستی اش صحبت کردیم و وی گفت , کلا ماجرا منتفی است . مدیریت سابق فدراسیون همچنین خبر تائید اساسنامه ایران در فیفا را تکذیب کرد و اعلام‌کرد برخلاف خبر‌ها منتشره , چیزی به دستشان نرسیده است .

*آقای علی کفاشیان بعد از اینکه به فدراسیون فوتبال برگشتید , همه تصور کردند شما سرپرست فدراسیون میشوید . در گرد هم آیی آخر هیات رئیسه نیز بحث‌هایی مطرح بوده . چرا جای آقای بهاروند را نگرفتید؟

اینجانب بازنشسته هستم و مجوز ندارم . طبق قانون نمی‌توانم سرپرست فدراسیون فوتبال شوم . اما بودن در هیات رئیسه بلامانع است . زیرا اعضا فعالیت اجرایی نمیکنند . ماهی یک بار یا این که دو سه بار به فدراسیون فوتبال می آیند . منتهی سرپرست فدراسیون یا دبیر کل که کار اجرایی می‌نمایند , نباید بازنشسته باشند . به همین خاطر بنده هم نمی‌توانم . این را هم در نظر بگیرید در حالتی‌که من سرپرست شوم , با دقت به اینکه بازنشسته هستمحق امضا ندارم . به هر حال رئیس در فدراسیون باید چک بدهد و تعهدنامه امضا نماید . هنگامی این کارها را نماید و بازنشسته باشد , عمل خلاف می‌گردد . اینجانب هم که دنبال کار خلاف نیستم .

*پس چطور حیدر بهاروند با وجود بازنشستگی سرپرست فدراسیون فوتبال شده اقای علی کفاشیان ؟

بهاروند بازگشت به کار گرفته و به همین خاطر توانسته برای سرپرستی مجوز بگیرد اما من نمی توانم این کار را کنم .

*پس شما مسلما سرپرست فدراسیون نمی گردید .

آری منتفی است و دیگر بحثی دراین باره نداریم .

*برای انتخابات فدراسیون فوتبال کاندیدا می شوید؟

نه اینجانب اصلا نمی‌توانم در انتخابات باشم .

*منظورمان به عنوان مثال برای پست عضویت در هیات رئیسه است که بازنشسته‌ها هم می توانند .

درصورتی که هم بتوانم خودم برای هیات رئیسه کاندیدا نمیشوم . بشوم که چه شود؟ محدودیت سنی نیز دارم . بالای 65 سال هستم . نیازی نیز نیست دوباره در فدراسیون فوتبال باشم . دفعه پیشین نیز که برای هیات رئیسه آمدم به خاطر این بود که در کنفدراسیون فوتبال آسیا پست داشتم . الان که دیگر در آسیا نیز پست ندارم .

*پس پس از انتخابات امسال کلا از فوتبال می روید؟

آری , دیگر ما را در فوتبال فراموش فرمائید . من قرار نیست در فوتبال بمانم . الان نیز ماههای آخر حضورم در فوتبال را میگذرانم .

*زمان انتخابات مشخص شده؟ خبرگزاری ها نوشته اند بعد از بازی بحرین و عراق .

خیر , هنوز مشخص و معلوم نشده است . مگر اساسنامه از طرف فیفا تائید شده که بخواهیم زمان انتخابات تائید کنیم؟ اول می بایست اساسنامه تائید شود . بعد از آن ما جلسه هیات رئیسه و مجمع بگذاریم . سپس زمان انتخابات مشخص شود .

*پس دلیل انتشار این خبرها چه بوده؟

نمی‌دانم البته اساسنامه بر خلاف شایعات هنوز تائید نشده است . اما فکر نمی کنم نگرانی خاصی باشد . مشکلی وجود ندارد . با توجه به اینکه خواسته‌های فیفا را تا حدود زیادی اجابت کردیم فکرمی کنم تائید شود اما همانطور که گفتم باید منتظر باشیم تا تائید رسمی نمایند .

*تهدید فیفا جدی بود آقای علی کفاشیان ؟ واقعا می‌خواستند فدراسیون را تعلیق نمایند ؟

آری , تهدید فیفا کاملا جدی بود . ما نیز نخواستیم دیگر بهانه بدهیم . دیدیم نامه می‌زنند و تهدید می نمایند . الحمدالله خواسته‌ها را اجابت کردیم . الان نیز منتظر هستیم که تائید نمایند . درصورتی که قرار بود سیاست مان را تغییر ندهیم آن موقع احتمال تعلیق وجود داشت .

*از پرونده ویلموتس چه خبری دارید؟

هیچی!

*هیچی؟ نایب رئیس اول فدراسیون فوتبال چطور از پرونده به‌این مهمی بی خبر است؟

وقتی که ایشان آمد و بعد فسخ کرد اینجانب اصلا در فدراسیون فوتبال نبودم که در جریان قرارداد باشم . در جلسه هیات رئیسه نیز کوچکترین اشاره‌ای به پرونده ویلموتس با فدراسیون نشد .

علی کفاشیان

*چطور به پرونده بدین مهمی اشاره‌ای نشد؟شما سوال نکردید؟

خیر اینجانب سوالی نپرسیدم . دوستان عزیز نیز چیزی نگفتند ولی در حالتی که خیلی مشتاق هستید دراین باره اطلاعات بیشتری داشته باشید به اعضای دیگر هیات رئیسه زنگ بزنید! ( خنده )

*عجیب است که بیشتر آن ها هم می‌گویند اطلاعی از پرونده ندارند .

مشاهده کنید مسئله این است فدراسیون نمی خواهد خیلی در رسانه‌ها درباره پرونده حرف کند تا مبادا این مربی آتویی بگیرد و مدارک بیشتری علیه ما جمع نماید .

*با آقای تاج که رابطه دارید؟

خیر , من ارتباط خاصی با تاج ندارم!

*چطور؟

ما با هم دوستیم دیگر . سال‌های سال با هم کار کردیم . آنگاه آقای تاج یک عادتی دارد . هنگامی از جایی می‌رود , دیگر به آنجا سر نمی‌زند . شرایط فعلی نیز به فدراسیون فوتبال نمی آید ولی ما با هم رفیق هستیم و گاهی حال و احوال هم را می‌پرسیم . مثل پیامک تبریک عید غدیر و قربان را به هم میدهیم . در همین حد!

*درباره فوتبال با هم صحبت نمی کنید آقای علی کفاشیان ؟

مگر من فوتبالی هستم که درباره فوتبال سخن بزنم؟

*پس چرا در فوتبال بودید اقای علی کفاشیان ؟

آخر دوستان شما از روز اول برای ما نوشتند که کفاشیان فوتبالی نیست و باید از فوتبال برود . یکجورهایی پاسخ آنها را دادم که عبد فوتبالی نیستم درباره فوتبال حرف بزنم! با آقای تاج نیز ما فراوان درباره فوتبال سخن نمی‌زدیم . یعنی همان موقع نیز که در فدراسیون با نیز بودیم , بیشتر می‌ خندیدم و یاد تعریف می‌کردیم .

*اینها که شوخی است .

آری , کنایه به رفقای شما بود . خلاصه اینجانب و آقای تاج ارتباط زیادی نداریم . صرفا می دانم حالش خوب است . دوستانی که با ایشان ملاقات کرده اند می‌گویند شادمان است .

*علی کریمی که اخیرا پستی منتشر کرد و پرده از جنگ قدرت بین شما و آقای تاج برداشت .

اینجانب چه جنگ قدرتی دارم؟ الان دارم به وظیفه‌ام عمل می کنم . اصلا اینطوری نیست که علی کریمی نوشت . من و تاج اختلافی با نیز نداریم .

من نیازی هم نیست دوباره در فدراسیون فوتبال باشم . دفعه قبلی نیز که برای هیات رئیسه آمدم به خاطر این بود که در کنفدراسیون فوتبال آسیا پست داشتم . الان که دیگر در آسیا نیز پست ندارم .

*پرونده کی روش چطور حل و فصل شد .

اینجانب در جریان نبودم . آقای رسول دبیر کل فدراسیون فوتبال با ایشان تماس گرفتند . آقای خراطی مدیر تیم های ملی نیز در جریان بودند . با هم حل و فصل کردند اما در هیات رئیسه به هیچ وجه بحث حل شدن پرونده کی روش و شرح آن را نداشتیم . احتمالا در نشست بعدی دراین مورد کلام خواهد شد .

*خداراشکر زیاد در جریان نیستید ها!

خب من زمان زیادی نیست برگشته ام و دارم اطلاعاتم را به روز میکنم . ظاهرا شما بیشتر از من باخبرید . چیزی بود ما را هم در جریان بگذارید . ( خنده )

*4 بازی مقدماتی جام جهانی در دور اول ما‌نده . نگران که نیستید؟ سردار و طارمی و . . . هم که بدجور آماده می‌باشند .

ما می بایست این 4 بازی را ببریم . حتی نباید یک متساوی بگیریم . خداوند را شکر بچه ها همه آماده میباشند . این نگرانی مارا کم میکند . من شک ندارم برنده هر 4 بازی خواهیم بودیم . همان طور که گفتید سردار و طارمی و جهانبخش و امیر عابدزاده و رامین رضائیان و نوباوه های دیگر نیز مهیا می‌باشند .

*خدا را شکر نام بیشتر بچه ها را یاد گرفته اید!

خیلی تمرین کردم! ( خنده ) خلاصه که الان بچه های لیگ نیز آماده می باشند و به نظرم تیم ملی خیلی خوبتر از دوران آقای ویلموتس شده‌است .

نظر خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را درج کنید!
Please enter your name here