غرامت ویلموتس از جیب بیت المال پرداخت می شود؟

الهام آزاد عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل نود مجلس با در برنامه بی‌قاب بی‌نقاب رادیو گفت‌وگو درباره‌ی قرارداد مارک ویلموتس اعلام‌کرد : در بعد حقوقی و قراردادها زمانی ما قراردادی را منعقد می کنیم , در آن یک سری تعهداتی است که طرفین قرارداد به یکدیگر می دهند و مفاد قرارداد خیلی مهم است . در واقع کلمه به کلمه هر قراردادی مهم است اما هنگامی ما نگاه میکنیم در بند ۳ ماده ۵ غرامت سه ماهه یا مبلغ مشخص دست طرف ما را باز میگذارد یعنی هر پولی را طرف مقابل (  مارک ویلموتس ) می تواند تعیین نماید .

 

 

 

او افزود : توقع می‌رفت قبلی از اینکه این قرارداد به امضا برسد و انعقاد شود , نظارت کافی روی آن صورت می‌گرفت . من چه بسا معتقد هستم جای رسانه‌هایی که‌این قرارداد را موشکافانه می‌کردند خالی است . گذشته از اینکه این پیش نویس منعقد و امضا شود این قرارداد باید به نحو صحیح به وسیله حقوقدانان ما بررسی میشد ; متاسفانه به شکل صحیح این قرارداد را انعقاد نکردند و این بار مالی که حتی از نظر حیثیتی هم به کشور ما متحمل شده از ضعف و ناکارآمدی مدیران و مسئولان ما حقوقی فدراسیون فوتبال بوده است .

 

 

 

آزاد در پاسخ به این سوال

که آیا روال درستی است که در قرارداد سرمربی تیم ملی مارک ویلموتس بند محرمانه‌ای وجود داشته باشد , عنوان کرد : صد رد صد خیر . بحثی که ما الان با آن روبرو هستیم عدم تحلیل درست بر قرارداد مارک ویلموتس است . ضعف گروه حقوقی یک طرف است ; البته چرا بایستی قراردادی که مربوط به مردمان ما می باشد و قرار است از پول بیت‌المال و پول سرزمین ما و مردمان به سرمربی داده شود از مفاد این قرارداد مردمان ما بی خبر باشند . در صورتیکه با مردمان واضح بودیم و نمایندگان مردمان از مفاد قرارداد مطلع بودند قطعاً اذن نمی‌دادند چنین قرار دادیم انعقاد شود البته همه چیز خصوصی است .

مارک ویلموتس

 

 

او راجع‌به ورود مجلس به این قضیه گفت

: مجلس و قوه مقننه نقش تقنین و نظارت بر اجرای قوانین را دارد و در مجلس بایستی این بستر سازی ها و ساز و امور را آماده نماید . ضمن اینکه نظارت صحیح پرونده نیز دستور زیاد مهمی است . اینک پرونده‌های متعددی از سال ۹۶ تحت عنوان فساد در واقع ورزش و به خصوص فوتبال داریم . امروز مدیر کمیسیون اصل ۹۰ نامه‌ای خطاب به بازپرس شعبه متبوع طومار زدند که این موضوع رسیدگی شود . من معتقد هستم اگر این پرونده‌ها رسیدگی می‌شد ضمانت اجرا بایستی بالا باشد قطعا می‌توانست ادله مانع باشد . شما مطمئن باشید در‌این مرحله حال حاضر وارد شدیم کمیسیون اصل ۹۰ از آن‌گاه نظارتی و مجلس شورای اسلامی حتما با نظارت خودشان و ابزارهایی که دارند نخواهند گذاشت که راه گریزی یا فراری برای کسانی که مسئولین این امر هستند به‌وجود بیاید .

 

 

 

او تاکید کرد

: شما ببینید الان این مبلغ زیاد بالایی هست . اینک باشگاه‌ها و فدراسیون با مشکلات و معضلات مالی متعددی برخوردار هستند و ما اجازه نخواهیم بخشید این مبلغ  مربوط به مارک ویلموتس از بیت‌المال پرداخت شود . کسانی که متصدیان و مسئول این امر بودند ; چه گروه حقوقی , مدیران یا این که هر کسی بررسی خواهد شد و به آن نقطه خواهد رسید که مشخص شود چه کسی مسئول منعقد این قرارداد بوده است‌ . ضعف حقوقی که در‌این قرارداد وجود داشته قطعا همان‌ها باید پاسخگو باشند و اموالشان توقیف خواهد شد . مردمان ما مطمئن باشند این پول از بیت‌المال پرداخت نخواهد شد .

 

 

 

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی عنوان کرد

: هر کس متصدی یک فرمان می شود و قراردادی را انعقاد می نماید بایستی پاسخگو باشد این‌که پرسیده می شود چه کسی می بایست پاسخگوی این قرارداد باشد هنوز اثبات نشده است . قطعاً در شرایطی که اثبات شده بود دیگر ارجاع داده نمیشد . این پرونده در درحال حاضر اجرا به دادسرا است تا تحلیل ها صورت بگیرد و واقعاً مسئولان و مسببان آن که سبب ساز انعقاد شدناین قرارداد شدند , شناسایی میگردد . بارها اشاره شده که تامین منابع از کجا بوده است؟! از دید عرفی و حقوقی هر که مسئول است و قراردادی را انعقاد می کند بایستی خودش هم پاسخگو باشد . تمام موارد را پیش بینی نماید بنابر این اگر منابع ندارند قراردادی روش هم منعقد نکند .

 

 

 

آزاد اعلام‌کرد

: یک موضوع در چارچوب ضوابط قانونی است و کسی نباید پاسخگوی آن باشد ولی قطعا چنانچه اهمال , تبانی یا حتی بحث واسطه ای در میان باشد قطعاً می بایست پاسخگو باشند . این مساله در دادسرا در مراجع مربوطه بررسی می گردد . ما باید منتظر باشیم که ملاحظه و بررسی صورت بگیرد . از لحاظ ما حقوقدانان همیشه این مسئله موجود است که راهی برای دفاع کردن می‌باشد و امیدوار هستیم مسئولان فدراسیون با یک تیم قوی و یک دیپلماسی قدرتمند دفاعیات قابل توجه و مناسبی داشته باشد که‌این حکم را برگردانند . هرچند که خیلی از افراد ناامید می‌باشند البته از دید ما حقوقدان ها هیچ کاری غیر ممکن نیست . اگرچه که من به انعقاد قرارداد نقد دارم و می‌گویم قرارداد ضعیفی منعقد شده‌است اما باز هم باید کارایی کرد .

 

او اظهار کرد

: در صورتی اهمال یا این که تبانی صورت گرفته باشد قطعاً باید تحلیل‌ها صورت بگیرد ما در مقام قضاوت نیستیم . مسلما درست است که شاید مسببان این اندازه پول را نداشته باشند البته هنگامی که مجازات شوند دیگر ما شاهد این مورد ها نخواهیم بود . اکنون معافیت غیر قانونی , اخذ غیرقانونی کارت پایان خدمت , به کارگیری از سند مجعول , , تخلف در قراردادهای منعقده بین فدراسیون فوتبال و شرکت‌های مرتبط و هم باشگاه‌ها نقض , مقررات و مقررات فدراسیون فوتبال و دین طومار ها و تخلفات بعضا مسئولین فدراسیون فوتبال و باشگاه , بدهی مالیاتی باشگاه مربیان اینها همه مواقعی که در کمیسیون اصل ۹۰ در حالا بررسی است و اگر این‌ها درین این سال سالیان بررسی میشد و ضمانت اجرایی بالایی داشتیم ما الان شاهد این مورد ها نبودیم . مطمئن باشید مجلس یازدهم با یک نگاه نظارتی و رویه خودش و همینطور کمیسیون اصل ۹۰ این بار نخواهد گذاشت که مردمان با این وضعیت اقتصادی و معیشتی شاهد این مورد ها باشند .

 

او در پاسخ بدین سوال که در بررسی این پرونده ممکن است اشخاص دیگر مسئولیتی نداشته باشند , اعلام‌کرد : اگر فرد حقیقی مسببین اصلی باشد باید پاسخگو باشد . یا این که اگر فرد حقوقی باشد که مشخص و معلوم باشد و تفاوتی در تغییر و تحول موقعیت ها تولید نمیشود . اینجانب زمانی که یک تعهدی را پذیرش می کنم همه مسئولیت آن را باید بپذیرم . صحیح ‌است که وظیفه نماینده قانونی یا این که مشاجره حقوقی به فیض نیست به فعل است . البته ما اعتماد کردیم که این این مسئله آنان‌را بررسی نمایند . هفته آینده نیز قرار است وزیر به مجلس بیاید و پاسخگو باشد .

آزاد عنوان کرد : در شرایطی‌که جرمی مرتکب شده باشند باید بررسی شود و اگر نیز اهمال‌کاری صورت گرفته باشد باید جبران خسارت نمایند که در واقع مسئولیت حقوقی می‌گردد

نظر خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را درج کنید!
Please enter your name here