فدراسیون فوتبال گفت ما دادگاه را به همسر مارک ویلتموس باختیم

داستانش دیگر تکراری شده ; اینکه خبر برسد مارک ویلموتس , سرمربی سابق تیم ملی , در پرونده درمقابل فدراسیون غالب شده و فدراسیون فوتبال بیانیه دهد که خیر , چنین خبری نیست! قضیه این پرونده , پیچیده و خطرناک‌ترین موضوعی است که فدراسیون فوتبال ایران ( احتمالا ) در طول تاریخ با آن مواجه بوده است ; ویلموتس , سرمربی سابق تیم ملی بلژیک , بعداز کارلوس کی‌روش , هدایت کشور‌ایران را پذیرفت و با دستمزد عجیب‌و‌غریب و رقمی نزدیک به 2 . 6 میلیون یورو در سال , به جمهوری اسلامی ایران آمد .

فدراسیون فوتبال روزهای نخست تا توانست «تکذیب» کرد و گفت چنین خبری صحت ندارد و ما این مربی را ارزان‌تر از کارلوس کی‌روش به کشور ایران آورده‌ایم . ویلموتس اما شش ماه بیشتر تداوم نیاورد و بعداز آنکه دستمزدش اندکی به تأخیر افتاد , استعفایش را نوشت و خبر داد دیگر حاضر نیست به ایران برگردد . فدراسیون مهدی تاج دو میلیون یورو از زیرمجموعه شستا قرض گرفت و آن را به حساب ویلموتس ریخت تا در بازی با عراق هم روی نیمکت بنشیند .

ویلموتس آمد , بازی به عراق را باخت , رفت و پشت سرش را هم نگاه نکرد! از همین نقطه به بعد , اتفاق‌های پیچیده‌ای صورت گرفت ; زیرا طولی نکشید که وکلای این مرد بلژیکی , مسئولان فدراسیون فوتبال را در جریان گذاشتند که‌این مربی غرامت شش‌میلیون‌یورویی خود را می‌خواهد! مهدی تاج , رئیس وقت فدراسیون فوتبال , با «دیوانه» خطاب‌کردن وکلای ویلموتس گفت از این خبر ها نیست و فدراسیون فوتبال طبق بندهای قرارداد می بایست فقط «سه ماه» از مبلغ یک‌ساله قرارداد را به‌عنوان غرامت بپردازد . از ویلموتس و وکلایش اصرار , از طرف ایرانی انکار ; دست آخر فعالیت به فیفا کشید تا بین این دو نفر رأی صادر نماید . رأی‌ای که دیروز منتشر و مشخص شد فدراسیون فوتبال کشور ایران متحمل سنگین‌ترین و تاریخی‌ترین شکست ممکن شده است!

 

مارک ویلموتس

وکیل مارک ویلموتس

پیش از صادر شدن رأی نهایی این پرونده , فدراسیون فوتبال امید متعددی داشت دست پر خارج شود , اما طبق معمول , چیزی جز ناکامی در پرونده‌های بین‌المللی قسمت فدراسیون و فوتبال کشور ایران نشد . حال که رأی فیفا صادر شده , خوب تر است روندی که‌این قرارداد از ابتدا طی کرد , به صورت مختصر سنجیده شود . مهدی تاج , مدیریت وقت فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران , به همراه یک نفر که ادعا شده حقوق‌دان نیست و تنها انگلیسی‌اش خوب است ( ! ) , راهی بروکسل شد تا در سفارت ایران در بلژیک با مارک ویلموتس صحبت نماید و به توافق رسد . هر چند اندکی بعد نشست عنوان شد توافق‌ها حاصل شده , البته خیلی زود خبر رسید که توافق شفاهی بوده و ویلموتس عنوان کرده به چند روز زمان نیاز دارد تا جواب دهد .

این چند روز زمان , به عبارتی کاری است که این مرد بلژیکی پیش از بستن بسیاری از قراردادهای حرفه‌ای‌اش در دنیای فوتبال , چه هنگامی که بازی می‌کرده و چه الان که مربی است , انجام میدهد . دلیل؟ وی بدون اجازه همسرش آب نیز نمی‌خورد! احتمال دارد در نگاه اول چنین موضوعی جدی گرفته نشود , اما هنگامی پای کاترین لمبیتس در میان باشد , نمی شود با قرارداد حرفه‌ای در میدان فوتبال شوخی کرد! کاترین , همسر مارک ویلموتس , دانش‌آموخته حقوق است و به صورت قانونی و حالا دائمی , وکالت قراردادهای همسرش در دنیای فوتبال را بر عهده دارد .

برای توانایی‌های کاترین کافی است مطبوعات بلژیکی را زمانی که تیم ملی این کشور با ویلموتس قطع همیاری کرد , دوباره زیر نظر گرفت ; بیشتر آن ها از «یک قرارداد خارق‌العاده» به نفع ویلموتس پرده برداشته‌اند که پشتش کسی نبود جز همسرش کاترین . کاترین دختر گی لمبیتس , رئیس سابق باشگاه سن‌ترون است . وی همان زمان که پدر با قراردادهای فوتبالی در باشگاهش سروکله می‌زد , با فنون بستن یک قرارداد حرفه‌ای در دنیای فوتبال آشنا شد . هر چند خودش می‌گوید هیچ گاه فکرش را نمی‌کرده روزی با مارک ویلموتس ازدواج نماید , اما از سال 1996 که زندگی مشترکشان را آغاز کرده‌اند تا به الان , همه بندهای قرارداد ویلموتس با باشگاه و تیم‌های ملی مختلف را تنظیم نموده است . در واقع در‌صورتی‌که او چراغ سبز نشان داده , ویلموتس پای قرارداد را امضا کرده و در صورتی نه , او بی‌خیال شده‌است .

 

کاترین می گوید

: «من مدیریت انحصاری قراردادهای ویلموتس هستم» . با نگاهی به کارنامه شغلی او , این جمله کاملا صحت دارد ; زیرا با وجود داشتن پیشنهادهای کاری , کاترین هرگز موکل دیگری به‌جز همسرش نداشته است . بی‌دلیل نیست که مارک ویلموتس هر کجا صحبت شده , پای همسرش را به میان کشیده است . وی در صحبت‌هایی که با «هت نیوزبلاد» داشته , در رابطه کاترین می گوید : «من فقط پا دارم , البته همسرم مغزش کار میکند . در یک کلمه میتوانم بگویم مُخش خیلی خوب کار می‌کند» . اکنون بین بلژیکی‌ها دیگر جا افتاده است که هنگامی مارک ویلموتس میگوید دو , سه روز به زمان نیاز دارد تا پاسخ دهد , معنی‌اش چه میشود . ویلموتس میگوید : «در تمام طول زندگی‌ام یک کار بیشتر نداشته‌ام و آن‌هم فوتبال بوده است ; بقیه زندگی منرا کاترین می‌چرخاند» . این ادعا چندان نیز کذب نیست ; زیرا همسرش نه‌تنها منزل و زندگی و سه فرزندشان را مدیریت میکند , بلکه با جزئیات زیاد , بند‌بند قراردادهای حرفه‌ای مارک ویلموتس را هم زیر نظر می گیرد ; آن‌قدر ظریف که ویلموتس می گوید : «چشم‌بسته به وی اعتماد می‌کنم» .

با همین پیش‌فرض , خوبتر است مجدد به روزی که شایعه شد مارک ویلموتس با مسئولان فدراسیون فوتبال به توافق رسیده است , برگردیم ; آن روز مهدی تاج خبر توافق را بیان کرد , ولی «هت لیتست نیوز» نوشت که چیزی رسمی نشده است . آن رسانه , دلیل این را که چیزی رسمی نشده , این‌طور توضیح اعطا کرد : «مارک ویلموتس قرارداد تنظیم‌شده با کشور ایران را در بلژیک نزد همسرش که در عین درحال حاضر وکیلش نیز می باشد برده تا وی جزئیات قرارداد را بررسی کند» . ولی همان منبع آن روز خبر داد ویلموتس به جز کشور‌ایران , پیشنهادی هم از باشگاه بشیکتاش ترکیه دارد که در نهایت کاترین , همسرش , انتخاب می نماید او به کدام پیشنهاد جواب مثبت دهد .

 

 

3 ماه یا این که مبلغ مشخص؟

با این پیشینه مختصر از شغل های قضائی‌ای که همسر ویلموتس انجام داده و از سال 1996 به‌این طرف با قراردادهای فوتبالی سروکار داشته , مشخص بود فدراسیون بایستی نگران همسر ویلموتس باشد ; برخلاف ادعاهای مطرح‌شده بر پایه ی این‌که وی در پرونده‌های دیگر شکست خورده , کاترین ابدا پرونده دیگری نداشته و تمام‌و‌کمال خودش را وقف قراردادهای مارک ویلموتس نموده است . وی با دانش به جزئیات قرارداد با فدراسیون فوتبال ایران , درخواست اخذ غرامت کرد و نگرانی‌ها را از همان روز نخست برای طرف ایرانی رقم زد ; پر‌واضح است که پرداخت شش میلیون یورو به مردی که کلاً به زحمت نزدیک به یک ماه در ایران حضور داشت , چیزی جز یک شکست سنگین و مفتضحانه نیست ; شکستی که ممکن است به ورشکستگی کامل فدراسیون فوتبال ایران بینجامد . مورد وقتی جالب‌تر می گردد که فدراسیون فوتبال تا مدت‌ها بندهای قرارداد با این مربی بلژیکی را پنهان میکرد .

تاج و اطرافیانش در فدراسیون فوتبال , با این ادعا که چنین قراردادی محرمانه است , حاضر نبودند آن را منتشر نمایند . در نهایت زیر فشار رسانه‌ای و البته با پیگیری عده‌ای از نمایندگان مجلس , فدراسیون فوتبال بندی را که به نفع خودشان بود ( ! ) , رو کرد که نشان می‌داد در صورت فسخ قرارداد , چه از سمت فدراسیون و چه از طرف سرمربی , جمهوری اسلامی ایران باید دستمزد سه ماه از مبلغ قرارداد یک‌سال را به‌عنوان غرامت بپردازد ; اما این فقط بخشی از داستان بود ; زیرا کاترین , همسر مارک ویلموتس , یکی , دو حرف کوتاه بدین بند اضافه کرد و با یک «یا» , معادلات را به‌هم زد! وی بعداز اخذ دستمزد سه ماه از حقوق 1 سال , اضافه نموده است «یا با یک رقم مشخص» . به عبارت دیگر در ماجرای فسخ قرارداد با ویلموتس , این‌طور عنوان شده‌است که سه ماه دستمزد یا این که یک رقم مشخص! حالا به نظر میرسد همسر ویلموتس با استناد به همین «یا یک رقم مشخص» , کارهای حقوقی‌اش را پیش برده و درخواست غرامت 6 . 2‌میلیون‌یورویی , پولی را که ویلموتس تا پایان قراردادش از ایران می بایست می‌گرفته , به کرسی نشانده است .

فدراسیون فوتبال کشور‌ایران دوست نداشت رسانه‌ها زیاد بدین قید اضافه‌شده بپردازند و همچنان روی آن بخش که باید سه ماه از حقوق را به‌عنوان غرامت بپردازند , مانور می‌داد ; نتیجه اما درحال حاضر کاملا مشخص شده ; روزی که مهدی تاج بدون مشورت‌گرفتن از یک تیم حقوقی پای قرارداد را امضا میکرد , خبر نداشت همسر ویلموتس , وکیل کارکشته‌ای است که می‌تواند با پنبه سر خود بلژیکی‌ها را نیز ببرد! فدراسیون فوتبال کشور‌ایران نه‌تنها یک پرونده حقوقی دیگر در فیفا را باخته , بلکه سنگین‌ترین باخت تاریخش را مقابل همسر مارک ویلموتس متحمل شده است!

نظر خود را ثبت کنید

لطفا نظر خود را درج کنید!
Please enter your name here